Prawdopodobnie latem spędzasz w samochodzie więcej czasu niż gdziekolwiek indziej. A to może być uciążliwe, gdy jest zbyt gorąco, aby przebywać na zewnątrz. Nie możesz nawet otworzyć okna, bo jest tak parno. Ale nie martw się, bo są sposoby, aby schłodzić samochód, jeśli jest w nim zbyt gorąco.

Bądź nawodniony

Gdy siedzisz w samochodzie przez cały dzień, nie dostarczasz sobie nawodnienia, którego potrzebujesz, aby zachować zdrowie. Dlatego przez cały dzień pij wodę. Możesz kupić butelkę na wodę przeznaczoną specjalnie do samochodu lub jeśli masz butelkę wielokrotnego użytku, którą możesz trzymać w samochodzie, możesz jej używać. Upewnij się, że pijesz wodę, a nie napoje gazowane lub inne napoje zawierające cukier.

Używaj filtra do wody

Jeśli masz w samochodzie butelkę z wodą, to świetnie. Ale co, jeśli nie masz? Możesz kupić filtr wody do samochodu, który pomoże Ci upewnić się, że pijesz czystą wodę, gdy jesteś w samochodzie przez cały dzień. Przefiltrowaną wodę możesz także wykorzystać do mycia samochodu. Można też używać butelki z filtrem, która ma specjalną powłokę, dzięki czemu woda dłużej pozostaje czysta. A jeśli nie masz pod ręką filtra do wody? Wtedy możesz pić wodę butelkowaną. Można też spróbować dodać do wody trochę cukru, aby poprawić jej smak.

Używaj klimatyzatora lub wentylatora

Klimatyzatory i wentylatory mogą sprawić, że w samochodzie będzie tak chłodno, jak tego potrzebujesz. Ale musisz też upewnić się, że dostarczasz do samochodu wystarczającą ilość powietrza, aby nie było w nim zbyt duszno. Jeśli samochód ma dużo okien, być może trzeba będzie je wyregulować, aby powietrze mogło w nim cyrkulować. Można też spróbować włączyć wentylator. Klimatyzator samochodowy może sprawić, że samochód będzie tak chłodny, jak tego potrzebujesz. Może także pomóc chronić samochód przed rdzewieniem, zapewniając dodatkową ochronę przy jednoczesnym utrzymaniu chłodu wewnątrz samochodu. Używanie klimatyzatora lub wentylatora to prosty sposób na zapewnienie chłodu w samochodzie. Pamiętaj jednak o regularnym odgrzybianiu klimatyzacji. Narzędzia te można również wykorzystać do ochrony samochodu przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak słońce.

Otwórz okna i otwory wentylacyjne, jeśli je masz

Jeśli masz w samochodzie okna, upewnij się, że są one otwarte. Chłodniejsze powietrze przepływające przez nie sprawi, że samochód będzie chłodniejszy. Jeśli masz okna, możesz także użyć wentylatora, aby ułatwić cyrkulację powietrza. Jeśli masz otwory wentylacyjne, pamiętaj, aby je również otworzyć. Dzięki temu powietrze będzie przez nie przepływać, a samochód będzie się chłodził. Jeśli masz wysuwaną lub zdalnie sterowaną tylną kanapę, również ją otwórz. Nie chcesz, aby tylna kanapa była zbyt gorąca, podczas gdy przednie siedzenia pozostają chłodne. Otwieranie okien i otworów wentylacyjnych pozwoli schłodzić samochód, ale nie pozostawiaj ich otwartych zbyt długo, ponieważ może to spowodować utratę szczelności samochodu. Można też spróbować otworzyć okna, aby wpuścić do środka trochę powietrza, a pozostałe okna i otwory wentylacyjne pozostać otwarte, aby utrzymać chłód na odpowiednim poziomie.

Zwiększ szczelność swojego samochodu, aby dłużej cieszyć się chłodem

Wiele samochodów ma okna, które nie są tak szczelne, jak być powinny. Jeśli samochód nie jest tak szczelny, jak trzeba, powietrze będzie przepływać przez okna i wpadać do wnętrza samochodu, ochładzając go. Ale powietrze będzie wydostawać się na zewnątrz, przez co samochód będzie gorący. Upewnij się więc, że Twój samochód jest maksymalnie szczelny, a będzie Ci w nim chłodniej. Aby zapewnić jak największą szczelność samochodu, można użyć butelki z wodą. Pamiętaj też o zamknięciu wszystkich okien i otworów wentylacyjnych, aby powietrze nie dostawało się do wnętrza samochodu. Można też spróbować zasunąć szyby, aby nie dopuścić powietrza, a jednocześnie pozostawić lekko otwarte otwory wentylacyjne i okna, aby było nam jak najchłodniej.

Chroń swoją skórę przed słońcem

Słońce może być niebezpieczne, jeśli nie zachowasz ostrożności. Może spalić Twoją skórę i sprawić, że łatwo ulegniesz poparzeniu słonecznemu. Dlatego, gdy jesteś w samochodzie przez cały dzień, musisz mieć pewność, że chronisz skórę przed słońcem. Osłaniaj skórę kapeluszem, koszulą z długim rękawem i okularami przeciwsłonecznymi, które są przeznaczone do użytku na zewnątrz – nie tylko okularami przeciwsłonecznymi, których używasz do widzenia wewnątrz lub na zewnątrz samochodu. Możesz także spróbować zastosować krem z filtrem SPF, aby chronić skórę przed słońcem. Możesz także spróbować spryskać się mgiełką wodną zawierającą SPF. Jeśli używasz sprayu, pamiętaj, by nanieść go na skórę, a nie tylko spłukać wodą. I pamiętaj, by robić to, gdy jesteś w samochodzie, aby chronić skórę przed słońcem.

Chroń swój wrażliwy sprzęt elektroniczny przed upałem

Twój samochód będzie prawdopodobnie o wiele cieplejszy niż reszta domu, zwłaszcza zimą. Może to prowadzić do problemów z elektroniką i innymi urządzeniami w samochodzie. Należy jak najczęściej zamykać samochód, zwłaszcza jeśli ma się dzieci. Wszystkie przedmioty w samochodzie należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym. W ten sposób, jeśli coś się zepsuje lub zostanie wyrzucone, nie trzeba będzie się martwić, że dzieci uszkodzą lub zniszczą coś w samochodzie. Można też spróbować przechowywać w samochodzie plastikową torbę, aby nic się nie potłukło ani nie wyrzuciło.

Chroń swoje zwierzęta domowe przed udarem cieplnym

Zwierzęta domowe uwielbiają upał, mimo że jest on dla nich szkodliwy. Nie pocą się, nie mogą się ochłodzić i nie mają dostępu do wody, aby się nawodnić. Podobnie jak ludzie, mogą one dostać udaru cieplnego, który jest bardzo poważnym stanem wymagającym natychmiastowej pomocy medycznej. Jednym ze sposobów ochrony zwierząt domowych przed udarem cieplnym jest dbanie o ich nawodnienie. Możesz spróbować umieścić w samochodzie butelkę z wodą, aby zwierzę mogło się z niej napić. Jeśli masz psa, możesz także umieścić w samochodzie wentylator, który pomoże mu się ochłodzić. To już wszystko! Teraz już wiesz, jak schłodzić samochód latem, gdy jest zbyt gorąco.