Kiedy myślisz o idealnym domku, jak on wygląda? Dla wielu z nas jest to przytulny dom z wysokim sufitem, dużymi oknami i otwartym planem. Domek z bali doskonale pasuje do tego zestawienia. Naturalne piękno bali tworzy przytulną atmosferę, a wysokie sufity zapewniają dużo światła bez poczucia ciasnoty. Otwarty układ oznacza, że możesz wstawić duże okna, aby wpuścić do środka mnóstwo naturalnego światła. Jeśli podoba Ci się pomysł posiadania własnego domku z bali, ale nie masz ziemi ani pieniędzy na jego budowę od podstaw, to być może zakup i budowa domu z bali jest właśnie dla Ciebie. Wstępnie zbudowany dom z bali daje wszystkie zalety tradycyjnego domu z bali przy mniejszym nakładzie czasu i środków finansowych. Możesz kupić już zbudowany dom i dostosować go do swoich potrzeb i gustów. W tym artykule omówimy, na czym polega budowa domu z bali, zarówno jako nowego obiektu, jak i w ramach przebudowy starego domu.

Co wiąże się z budową domu z bali?

Aby zbudować tradycyjny dom z okrągłych bali, trzeba zasadzić drzewa, ściąć je, a następnie pozostawić na kilka lat do wyschnięcia. Proces ten może trwać od roku do trzech lat, w zależności od rodzaju użytego drewna. Następnie bale są przygotowywane do budowy i umieszczane na fundamencie, na którym zostanie zbudowany dom. Proces ten jest czasochłonny, ale daje wiele korzyści. Bale są ognioodporne i trwałe, więc można je wykorzystać do budowy ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Bale można przygotowywać na różne sposoby, w zależności od potrzeb. Jeśli potrzebna jest izolacja, można użyć bali nieobrobionych lub impregnowanych ciśnieniowo. Jeśli zależy Ci na gładkiej powierzchni, możesz użyć bali suszonych w piecu.

Gdzie zbudować dom z bali

Przed rozpoczęciem budowy domu z bali w danym miejscu należy rozważyć kilka rzeczy. Musisz się upewnić, że gleba jest odpowiednia do budowy i utrzyma ciężar bali. Gleba powinna być także dobrze zdrenowana, by uniknąć zatrzymywania wody. Wybierając miejsce budowy, trzeba też pamiętać o tym, by słońce nie świeciło bezpośrednio w okna w godzinach popołudniowych. Ważny jest także klimat okolicy. Jeśli mieszkasz w chłodniejszym klimacie, musisz mieć świadomość, że zamarznięta gleba jest trudniejsza w obróbce i może utrudnić budowę. Jeśli mieszkasz w cieplejszym klimacie, musisz się upewnić, że gleba nie będzie zbyt miękka, aby utrzymać ciężar domu.

Jak zbudować dom z bali?

Budując dom z bali, trzeba mieć na uwadze żywotność bali. Bale okrągłe są trwalsze niż bale o przekroju kwadratowym, ale ich suszenie trwa dłużej i są droższe. Ponadto bale okrągłe są trudniejsze do cięcia i wymagają specjalnych narzędzi i umiejętności. Można dodać do domu bale dekoracyjne, ale należy się upewnić, że zostały one poddane obróbce i wysuszone. Do budowy dekoracyjnych ścian można także wykorzystać bale suszone w piecu.

Zalety i wady budowy domu z bali

Zalet budowy domu z bali jest wiele. Dom z bali jest energooszczędny, a jego ściany mają wysoki współczynnik R, który można ocieplić. Ściany są także ognioodporne – w większości przypadków mają jednogodzinną klasę ogniową. Bale dają możliwość dostosowania domu do własnych potrzeb za pomocą ozdobnych lub funkcjonalnych okien, otworów drzwiowych i innych elementów. Domy z bali sprawiają, że dom wyróżnia się z tłumu zwykłych domów. Aby zbudować atrakcyjny dom z bali, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, należy wybrać odpowiedni gatunek bali, biorąc pod uwagę rodzaj klimatu i gleby w danej okolicy. Należy zdecydować, czy bale mają być bejcowane lub malowane, czy też mają pozostać w stanie naturalnym. Wreszcie trzeba zdecydować, czy buduje się dom szkieletowy czy szkieletowy.

Wskazówki, jak zbudować dom z bali od podstaw

Jeśli chcesz zbudować dom z bali od podstaw, musisz zasadzić drzewa kilka lat wcześniej, aby mieć czas na ich wzrost. Najlepszymi drzewami do budowy domu z bali są cedry, cyprysy, jodły i sosny, choć można też użyć innych, pod warunkiem że zostaną odpowiednio zabezpieczone. Aby zbudować dom z bali, trzeba posadzić co najmniej 10 drzew, aby mieć wystarczającą ilość drewna na budowę. Gdy już będziesz mieć bale, możesz rozpocząć budowę domu. Pierwszą rzeczą, którą trzeba zrobić, jest przygotowanie bali, aby były gotowe do umieszczenia w konstrukcji. Można je poddać obróbce lub pozostawić w stanie naturalnym, a obróbkę przeprowadzić później. Teraz, gdy bale są już gotowe, można je umieścić w konstrukcji domu z bali. Niektóre rzeczy, o których należy pamiętać podczas budowy domu z bali to prawidłowe rozplanowanie, zwrócenie uwagi na spadek terenu oraz użycie odpowiednich narzędzi i technik.

Wnioski

Budowa domu z bali jest trudnym projektem, który wymaga cierpliwości i czasu. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu z bali od podstaw, będziesz musiał poczekać kilka lat, zanim będziesz mógł wprowadzić się do swojego nowego domu. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu z bali na istniejącym już domu, budowa prawdopodobnie potrwa krócej, ale jest droższa. Przy odpowiednim planowaniu i budżecie można zbudować dom z bali, który będzie służył przez lata. Może on zapewnić Ci przytulny, ciepły dom pełen naturalnego światła i zachwycającego designu.