WYBIEG DLA PSÓW – CO TO JEST?

Prawdopodobnie słyszałeś już o wybiegach dla psów, gdzie możesz pozwolić swojemu psu biegać bez smyczy. Wybiegi dla psów stają się coraz bardziej popularne na terenach miejskich. Na wielu większych osiedlach, często powstają również w większych parkach miejskich. Są to ogrodzone przestrzenie, w których psy mogą być spuszczone ze smyczy i swobodnie biegać oraz wchodzić w interakcje z innymi zwierzętami. Wybiegi dla psów brzmią jak świetny pomysł, prawda? My też tak myślimy. Ale niestety rzeczywistość jest taka, że koncepcja wybiegu dla psów nie sprawdza się najlepiej.

Czy wybieg dla psów jest dobrym rozwiązaniem?

Spacer jest jedną z podstawowych potrzeb Twojego psa. Zapewnia psu swobodę w poznawaniu otoczenia i możliwość swobodnego węszenia. Spacer pozwala psu zaspokoić potrzebę eksploracji, a zwierzęciu daje poczucie bezpieczeństwa i szczęścia. Każdy pies porusza się w swoim tempie, wąchając różne zapachy. Różne zapachy mogą służyć jako prosta informacja, a nawet podnosić poziom zainteresowania psa lub wywoływać emocje i powodować zainteresowanie psa kontaktem z innymi zwierzętami, które znajdują się w pobliżu. Bardzo często zebranie informacji zapachowych wystarcza do podjęcia przez psa świadomej decyzji, że nie chce on bezpośredniego kontaktu z innym zwierzęciem.

Zachowanie psa na wybiegu?

  • Wybieg jest zamkniętym obszarem, który w znacznym stopniu ogranicza manipulowanie dystansem, które psy bardzo często stosują podczas interakcji z innymi zwierzętami domowymi. Zwiększanie lub zmniejszanie dystansu oraz sposób, w jaki to robią, znacząco wpływa na relacje z innymi psami. Zwiększanie dystansu może łagodzić konflikty, ale jeśli nie jest to możliwe, napięcia między psami mogą szybko eskalować. Należy wziąć pod uwagę, że wielkość wybiegu wpływa na poziom stresu u psów. Jeśli pies w przeszłości wykazywał zachowania agresywne, należy trzymać go blisko siebie w pomieszczeniu, niezależnie od tego, jak dobre jest jego zachowanie. Powyższe wytyczne nie stanowią sztywnych reguł. Jeśli pies umie socjalizować się z innymi psami i jest przyzwyczajony do przebywania w ich otoczeniu, większy wybieg będzie bardziej odpowiedni niż taki, w którym znajduje się niewielka liczba zwierząt.
  • Psy często reagują pokazaniem zębów, aby przegonić intruza, który podchodzi zbyt blisko. Psy, zamiast się oddalić, często zmuszone są do silnej obrony swoich granic, pokazują zęby, aby przegonić obcego, który narusza strefę bezpieczeństwa i podchodzi zbyt blisko. Jeśli pies reaguje w ten sposób, wiąże się to z poczuciem zagrożenia i potrzebą obrony.
  • Zamknięty ring jest rozwiązaniem problemu zagrożenia zapachami. Bramki są nie tylko uchylone, ale całkowicie zamknięte, dzięki czemu pies nie widzi, kto lub co znajduje się na wybiegu. Atmosfera wewnątrz wybiegu jest inna niż na zewnątrz, a zapachy są odizolowane, więc nie ma zakłóceń w pracy nad identyfikacją poszczególnych zapachów.

Dlaczego, więc najlepiej unikać psich wybiegów?

Specjaliści odradzają odwiedzania wybiegów dla psów. Zwiedzanie wybiegów niszczy poczucie bezpieczeństwa psa, ponieważ negatywnie wpływa na jego poczucie sprawstwa i decyzyjności.

Parki dla psów, czasami nazywane wybiegami dla psów, nie są właściwym rozwiązaniem dla wielu psów, które czują się odizolowane i samotne.

Co zamiast wybiegu dla pupila?

Bez względu na to, jak bardzo zmęczony jest Twój pies, zawsze z entuzjazmem wyjdzie na dobry spacer poza wybieg. Jeśli jednak nie jesteś gotowy, aby grać z nim w piłkę lub Frisbee na podwórku, mamy dla Ciebie inną opcję. Spróbuj wyprowadzić swojego pupila na 3-5-metrowej smyczy lub lince: nie musisz zabierać go na bieganie lub spacer po okolicy, po prostu spacerujcie, a jeszcze lepiej – przechadzajcie się razem w wolnym tempie i starajcie się wciągnąć go w jakąś ciekawą rozmowę. Na przykład, używając smakołyków, spróbuj nauczyć psa jakiejś komendy (siad, leżeć, chodź tutaj), a zwierzę będzie zadowolone. Ziewając i drapiąc się po głowie tylną łapą (tak, psy to robią!), podczas spaceru Twój pies może poznawać zapachy z otoczenia i szukać sposobów komunikacji z nimi. Po powrocie do domu Twój psi przyjaciel z pewnością poczuje się bardziej zadowolony i radośnie nastawiony do życia!