Twój organizm ma problem z utrzymaniem idealnej równowagi czasowej – niezależnie od tego, czy patrzysz na zegar, czy na alarm przy łóżku, zauważysz, że Twoje ciało jest podatne na zaburzenia rytmu okołodobowego. Oznacza to, że Twoje zegary biologiczne (Twój wewnętrzny biologiczny rytm światła/ciemności) są w taki czy inny sposób rozregulowane. Starając się upewnić, że dostajesz wystarczająco dużo snu i nie zostajesz obudzony zbyt długo przed snem, twoje ciało będzie miało tendencję do kradzieży czasu z jednego zadania, aby zrobić drogę dla innego – co prowadzi do tego, co nazywa się bezwładnością snu. Następnego dnia możesz czuć się senny, ale przynajmniej wiesz dlaczego! Wypróbuj te wskazówki, aby dobrze się wyspać i mieć bardziej spokojny sen w nocy.

Idź spać odpowiednio wcześnie

Jeśli zwykle wstajesz o 5 rano, prawdopodobnie nie będziesz czuł się w pełni obudzony aż do co najmniej 6:30. Jeśli spróbujesz wstać trochę wcześniej, ale twoje ciało jest jeszcze na wpół śpiące, prawdopodobnie pozostaniesz podatny na bezwładność snu następnego dnia. Nie ma sensu wstawać kilka minut wcześniej niż to konieczne, ale jeszcze nie w pełni obudzony. Daj swojemu organizmowi dużo czasu na dokończenie pracy i przygotowanie się do snu.

Unikaj kofeiny i alkoholu przed snem.

Wiele osób pije kawę lub alkohol tuż przed snem, ponieważ myślą, że to pomoże im zasnąć. To nie jest dobry pomysł! Według badań opublikowanych w Journal of Clinical Sleep and Research, picie kawy przed snem może spowodować, że obudzisz się wcześnie następnego dnia, ponieważ twój organizm wciąż przetwarza kofeinę z poprzedniej nocy. Podobnie, picie alkoholu przed snem może spowodować, że następnego dnia obudzisz się wcześniej, ponieważ Twój organizm wciąż przetwarza alkohol z poprzedniego wieczoru.

Zaplanuj swój dzień z wyprzedzeniem, abyś nie miał ochoty na sen, kiedy nadejdzie czas na odpoczynek.

W dni, w których wiesz, że musisz zostać trochę później, aby dokończyć jakieś zadania z ostatniej chwili, staraj się zaplanować swój dzień kilka godzin wcześniej, abyś miał mniejszą pokusę „po prostu spać”, kiedy tak naprawdę powinieneś się przespać. Jeśli musisz się obudzić wcześnie, aby załatwić jakąś poranną sprawę, spróbuj zaplanować swój dzień tak, abyś miał kilka godzin snu zanim będziesz musiał wstać. Będziesz czuć się bardziej czujny i produktywny, gdy jesteś w stanie pozbawionym snu.

Wyłącz światła i komputer na godzinę przed snem.

Jasne światła komputera i telewizora mogą sprawić, że nie będziesz mógł się obudzić, nawet gdy próbujesz zasnąć. To kolejny przykład na to, że twoje ciało „kradnie” sen z jednego zadania, starając się zrobić miejsce dla innego. Jeśli wyłączysz światła i komputer na godzinę przed snem, będziesz mieć więcej czasu na relaks, zasypianie i obudzisz się czując się czujnym i gotowym na dzień.

Spróbuj zastosować te wskazówki, aby cieszyć się zdrowym i spokojnym snem

Jeśli zwykle wstajesz o 5 rano, prawdopodobnie nie będziesz czuł się w pełni obudzony aż do co najmniej 6:30. Jeśli spróbujesz wstać trochę wcześniej, ale twoje ciało jest jeszcze na wpół śpiące, prawdopodobnie pozostaniesz podatny na bezwład snu następnego dnia. Nie ma sensu wstawać kilka minut wcześniej niż to konieczne, ale jeszcze nie w pełni obudzony. Daj swojemu organizmowi dużo czasu na dokończenie pracy i przygotowanie się do snu. Chociaż nie powinieneś iść spać przed czasem, powinieneś starać się dobrze wyspać. Jest to lepsze dla zdrowia, pomaga w zaburzeniach snu i oczyszcza umysł. Po położeniu się do łóżka możesz się zrelaksować i spać, aż poczujesz się wystarczająco wypoczęty, by wstać następnego dnia.