Sekatory lub nożyce to idealne narzędzia ogrodnicze, które mogą być używane do przycinania, cięcia lub przycinania roślin. Najbardziej godny polecenia sekator powinien być w stanie zarówno ciąć delikatne rośliny, jak i rąbać grubsze gałęzie. Wybranie dobrego sekatora ze stalowym ostrzem jest niezbędne dla każdego ogrodnika. Niezależnie od tego, czy przycinasz róże, wycinasz martwe pędy, aby pobudzić rośliny do wzrostu, czy próbujesz wykopać uporczywy mniszek lekarski, dobry sekator znacznie ułatwi ci pracę.

Sekatory do przycinania róż i innych kwiatów

Tym, co odróżnia najlepsze sekatory od reszty, jest ostre ostrze. I choć coś takiego jest obowiązkowe, to przy wyborze odpowiednich dla Ciebie sekatorów należy kierować się głównie trzema czynnikami: uchwytem, stylem i ceną. Głowica sekatora składa się z ostrza, które jest napinane podczas użycia i blokowane na końcu każdego cięcia za pomocą sprężyny. W przypadku sekatorów bocznikowych ostrze przechodzi gładko przez podstawę wycięcia utworzonego przez kowadełko, aby następnie przejść dalej i spotkać się z nim pod innym kątem. W sekatorach kowadełkowych ostrze nie jest fazowane i w konsekwencji tnie w górę pod innym kątem, tworząc inne nacięcie. Wbrew powszechnemu przekonaniu, sekatory boczne nie miażdżą materiału roślinnego podczas zamykania i żadna z tych czynności nie jest bardziej efektywna od drugiej.

Sekator tnący może być tym, czego potrzebujesz, by Twój ogród wyglądał schludnie i zadbanie, z precyzyjnymi cięciami, które nie miażdżą kory ani nie szpecą pędów. Są świetne dla ogrodników, którzy nie mają zbyt wiele miejsca, ale mimo to chcą utrzymać swój ogród w porządku, a także mogą być używane w połączeniu z sekatorami do przycinania drzew. A co najlepsze, są łatwe w użyciu – o wiele łatwiejsze niż piły ręczne.

Rodzaje sekatorów ogrodowych

Istnieją dwa rodzaje sekatorów: te z pionowym ostrzem i te z poziomym ostrzem. Tylna rękojeść nazywana jest ogonem i stanowi przeciwwagę dla głowicy. Sekatory kowadełkowe nie nadają się do cięcia żywego drewna; powinny być zarezerwowane dla martwego drewna lub grubych gałęzi.

Sekator boczny (nożyce do gałęzi) wygląda jak nożyczki, ale działa jak sekator z ostrzami tnącymi po przekątnej. Rośliny o grubych łodygach są łatwiejsze do przycięcia, ale nowsze, mniejsze przyrosty mogą być skuteczniej cięte sekatorem bocznym. Sekatory boczne ułatwiają przycinanie dużych gałęzi pod kątem w dół, co najlepiej nadaje się do tego.

Sekatory zbudowane z mocnej stali nie mają sprężyny i przecinają gałąź za jednym zamachem. Są dłuższe niż grzechotki i będą cięższe dla twojej ręki: ale są o wiele bardziej niezawodne, mają mniej ruchomych części i dlatego oferują większy spokój ducha. Uważamy, że inwestycja w zestaw sekatorów dobrej jakości to dobrze wydane pieniądze. Nie wspominając o tym, że inwestycja w wysokiej jakości stal zamiast odlewu aluminiowego sprawia, że są one lżejsze, mocniejsze i lepiej sprawdzają się podczas przebijania się przez twardsze łodygi i pnącza.