‍Czy masz ruchliwą kuchnię? Twoja rodzina też, prawda? Potrzebujesz zmywarki, która poradzi sobie z całym gotowaniem i sprzątaniem w tej przestrzeni. Jeśli jesteś właścicielem nowoczesnego domu z dobrze zaplanowanymi urządzeniami, prawdopodobnie masz jedno urządzenie, które wykonuje większość pracy za Ciebie: zmywarkę. Są one niezbędnym elementem każdej nowoczesnej kuchni, a ich obecność nie tylko pomaga uporządkować rzeczy po sobie, ale są również jednym z najważniejszych urządzeń używanych w każdym domu. Wspaniałą rzeczą w nich jest to, że zajmują bardzo mało miejsca, ale są również tanie w eksploatacji, więc ma sens zakup jednego z jak najmniejszym kłopotem.

Co to jest zmywarka?

Zmywarka to maszyna, która zmywa Twoje naczynia. Do ich mycia możesz użyć czego tylko chcesz – garnka, patelni czy pojedynczego talerza. Po prostu te przedmioty są zazwyczaj brudne i najlepiej, aby były czyszczone przez jakąś maszynę. Po co nam więc zmywarka? Wyobraź sobie, że myjesz pojedynczy talerz ręcznie. Musiałbyś wyczyścić brzegi talerza, uchwyty i dno. W przypadku zmywarki nie musisz się o to martwić, ponieważ posiada ona wewnętrzny system grzewczy, który czyści wszystko za Ciebie. Co więcej, nie musisz też tracić czasu na czyszczenie brudnych naczyń.

Różnice pomiędzy typami zmywarek

Główną różnicą pomiędzy zmywarkami jest funkcja nabłyszczania. Płukanie jest często używane do czyszczenia garnków i patelni. Większość zmywarek posiada funkcję bez płukania.

Wydajność energetyczna – Wydajność energetyczna to kolejna rzecz, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze zmywarki. Efektywność energetyczna to stosunek zużytej energii do zużytej wody. Energooszczędne zmywarki zużywają o 30% mniej energii niż zwykłe zmywarki.

Prędkość – Większość zmywarek ma trzy ustawienia: wysokie, średnie i niskie. Prędkość to kolejna rzecz, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze zmywarki. Wysokoobrotowe zmywarki mogą czyścić Twoje naczynia w znacznie szybszym tempie niż te niskoobrotowe.

Popularne marki zmywarek

Whirlpool – Whirlpool to popularna marka, która istnieje od 1892 roku. Mają wiele zmywarek dostępnych pod swoją marką. Większość zmywarek pod marką Whirlpool ma wnętrze ze stali nierdzewnej, więc są idealne, jeśli szukasz zmywarki, która jest trwała.

KitchenAid – KitchenAid to kolejna znana marka, która produkuje wiele rodzajów urządzeń. Ich zmywarki są znane ze swojej trwałości i są objęte gwarancją na 5 lat.

LG – LG to kolejna znana marka, która produkuje wiele rodzajów urządzeń. Ich zmywarki mają elegancki i nowoczesny design, dlatego są jedną z najbardziej popularnych marek.

Zmywarki kompaktowe

Są to zmywarki, które mają małą pojemność, mają kompaktowe rozmiary i są idealne do mieszkań i mniejszych kuchni. Są świetne do małych pomieszczeń, ponieważ mieszczą się pod szafkami i nie zajmują zbyt wiele miejsca. Zmywarki kompaktowe mają zazwyczaj pojemność około 6 szklanek lub 12 talerzy i nie pracują zbyt cicho. Są też mniej energooszczędne. Zmywarki kompaktowe mają zazwyczaj srebrny lub biały design. Aquis Compact – Jeśli szukasz kompaktowej zmywarki, która zmieści się pod szafką, to Aquis Compact jest dla Ciebie. Ma kompaktowe rozmiary i nie zajmuje zbyt wiele miejsca pod szafkami. Ma niewielką pojemność 6 szklanek lub 12 talerzy.

Zmywarki do zabudowy

Zmywarka do zabudowy to urządzenie, które jest wbudowane w szafki kuchenne. Są one idealne do dużych kuchni, ponieważ zajmują mniej miejsca, a także są mniej narażone na uszkodzenia lub zepsucie. Zmywarki do zabudowy mają zazwyczaj pojemność około 8 szklanek lub 16 talerzy i nie pracują zbyt cicho. Są również energooszczędne i oferują większą elastyczność niż mała zmywarka. Zmywarki do zabudowy mają zazwyczaj elegancki i nowoczesny design.

KUDS Electric – Jeśli szukasz zmywarki do zabudowy, która zmieści się w dużej kuchni, to KuDS Electric jest dla Ciebie idealny. Ma dużą pojemność 8 szklanek lub 16 talerzy i zmieści się również w małej kuchni. Pracuje cicho i nie zużywa dużo energii.

Zmywarki wolnostojące

Zmywarka wolnostojąca to urządzenie, które jest wbudowane w szafki kuchenne, ale nie jest podłączone do żadnych innych urządzeń, takich jak elektryczny podgrzewacz wody czy pralka. Doskonale sprawdzają się w kondominiach i kamienicach, ponieważ nie zajmują zbyt wiele miejsca i można je łatwo przenieść z jednego miejsca na drugie. Zmywarki wolnostojące mają zwykle pojemność około 12 szklanek lub 20 talerzy i mogą zmieścić się na małej przestrzeni. Są energooszczędne i pracują cicho. Kilka zmywarek wolnostojących ma nawet wbudowaną mikrofalówkę. Amana 6 Place – Amana 6 Place to zmywarka wolnostojąca, która jest energooszczędna i ma kompaktowe rozmiary. Ma pojemność 12 szklanek lub 20 talerzy i zmieści się w niewielkiej przestrzeni. Pracuje cicho i nie zajmuje dużo miejsca pod szafkami kuchennymi.

Jaką markę zmywarki wolnostojącej kupić?

Przy wyborze zmywarki musisz wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Powinieneś zastanowić się nad wielkością swojej kuchni, ilością naczyń, które masz oraz wielkością szafek. Powinieneś również pomyśleć o tym, jak często zamierzasz używać zmywarki i ile miejsca zajmie ona w Twojej kuchni. Zmywarka może być albo wbudowana, która jest wbudowana w szafki kuchenne, zmywarka kompaktowa, która ma niewielkie rozmiary i mieści się pod szafkami, albo zmywarka wolnostojąca, która jest wbudowana w ścianę. Należy kupić nową zmywarkę, która jest energooszczędna, ma dużą pojemność i która zmieści się w kuchni przy minimalnej ilości miejsca. Powinna być również łatwa do czyszczenia i cicho pracować.