Dla większości z nas poruszanie się na dwóch kółkach jest łatwiejsze niż jazda samochodem. A jeśli chodzi o jazdę na rowerze, to nie ma nic bardziej dumnego niż podjęcie się jazdy na rowerze jako zdrowej i wygodnej formy transportu. Jednak decyzja o tym, jaki rower kupić, może być wyzwaniem. Dzieje się tak dlatego, że przed dokonaniem zakupu należy rozważyć tak wiele szczegółów. Od budżetu po wymagania dotyczące konserwacji, musisz sprawdzić jakość komponentów, ocenić ukształtowanie terenu w Twoim mieście i zastanowić się, jak planujesz przechowywać rower, gdy go nie używasz. Jeśli nie wiesz, jaki rower miejski najlepiej odpowiada Twoim potrzebom, przeczytaj nasz przewodnik!

Co to jest rower miejski?

Mówiąc najprościej, rower miejski to rower zaprojektowany do użytku w mieście, np. do jazdy po dzielnicy, mieście lub nawet obszarze poza miastem. Niektóre rowery miejskie są zaprojektowane tak, by pasowały do miejskiej infrastruktury rowerowej, takiej jak przyjazne dla rowerów ścieżki czy stojaki. Inne mogą być przeznaczone do użytku w pomieszczeniach zamkniętych lub w odległych miejscach. Jednak, mimo że rowery te zostały zaprojektowane z myślą o mało uciążliwym transporcie w obszarach miejskich, nie tracą one swojej wartości i funkcjonalności podczas podróży na tereny wiejskie lub nawet na autostradę. A ponieważ wiele rowerów miejskich jest również rowerami szosowymi, możesz ich używać równie skutecznie na drogach utwardzonych lub nieutwardzonych. Wniosek jest taki, że jeśli szukasz roweru, który wygodnie wpasuje się w schemat ruchu miejskiego i masz cierpliwość, aby poradzić sobie z ruchliwymi skrzyżowaniami i pieszymi, rower miejski jest najlepszym rozwiązaniem.

Jak wybrać rower miejski

Wybierając rower miejski, musisz ocenić swoje potrzeby transportowe, budżet i ukształtowanie terenu. Jeśli dopiero zaczynasz jeździć na dwóch kółkach i nie wiesz, od czego zacząć, sprawdź nasz przewodnik dla początkujących na temat jazda na rowerze. Następnie weź pod uwagę następujące czynniki przy wyborze roweru miejskiego:

– Twoje osobiste potrzeby – Jaki rodzaj terenu chcesz pokonywać na rowerze? Co chcesz osiągnąć podczas jazdy? Jakie są Twoje potrzeby transportowe? Czy musisz przewozić zakupy spożywcze lub inne ciężkie ładunki? A może po prostu potrzebujesz roweru do przemieszczania się?

– Kultura rowerowa w Twoim mieście – Czy Twoje miasto jest dobrze wyposażone w infrastrukturę rowerową, taką jak ścieżki i drogi rowerowe? Jeśli nie, będziesz musiał zdecydować, jak poruszać się po mieście.

– Pogoda w Twoim mieście – Czy w Twoim mieście występują pory deszczowe? Zima? Lato? Podzespoły Twojego roweru mogą wymagać regularnej konserwacji, dlatego warto znać wymagania dotyczące konserwacji roweru.

– Twój budżet – Oczywiście najważniejszym czynnikiem przy wyborze roweru miejskiego jest Twój budżet. Ile możesz wydać? Najdroższy rower na świecie nigdzie Cię nie zaprowadzi, jeśli Cię na niego nie stać.

Sprawdź jakość komponentów

Rozważając jakość komponentów w rowerze miejskim, będziesz chciał się upewnić, że rower jest wygodny do jazdy i wytrzymały. – Rama – Aby zapewnić sobie wygodę podczas jazdy na rowerze, należy upewnić się, że rama jest zaprojektowana tak, aby pasowała do ciała i wygodnie utrzymywała ciężar. Należy upewnić się, że rama jest wystarczająco wytrzymała, aby utrzymać komponenty, opony i przerzutki, które wybierzesz do swojego roweru. – Koła – Po raz kolejny należy upewnić się, że koła są wystarczająco wytrzymałe, aby sprostać rygorom jazdy po mieście. Wysokiej jakości koło będzie w stanie pokonać pęknięcia, wyboje i inne niedoskonałości nawierzchni. Będą również zaprojektowane tak, aby pasowały do ramy roweru i utrzymywały ciśnienie powietrza bez jego utraty. – Przekładnie – To trudne zadanie, ponieważ chcesz mieć pewność, że Twoje przekładnie są mocne, ale nie za ciężkie. Na rynku jest kilka lekkich rowerów miejskich, ale nie chcesz być obciążony ciężkimi przełożeniami.

Oceń ukształtowanie terenu w swoim mieście

Kolejnym kluczowym czynnikiem do rozważenia przy wyborze roweru miejskiego jest ukształtowanie terenu. Nie chcesz przecież wyruszyć na swoją ulubioną ścieżkę rowerową tylko po to, by przekonać się, że jeździsz po chodniku, ponieważ Twoje miasto jest zbyt niebezpieczne, by jeździć po drogach. Przed zakupem warto przyjrzeć się ukształtowaniu terenu w swoim mieście i upewnić się, że jest ono na tyle bezpieczne, że można po nim jeździć. Nawet jeśli nie jest to oficjalnie wyznaczona ścieżka rowerowa, może istnieć odcinek drogi, który jest wystarczająco bezpieczny, abyś mógł po nim jeździć. Jeśli mieszkasz w mieście, które jest zbyt niebezpieczne dla rowerzystów, poszukaj roweru miejskiego, który można łatwo przystosować do jazdy w terenie. W ten sposób możesz go używać zarówno do jazdy miejskiej, gdy warunki są dobre, jak i do jazdy w terenie, gdy masz ochotę na przygodę.

Zdecyduj, jak będziesz przechowywać swój rower, gdy go nie używasz

Bez względu na to, jaki rower wybierzesz, będziesz musiał zdecydować, jak będziesz go przechowywać, gdy nie będziesz z niego korzystać. W zależności od modelu roweru miejskiego, który wybierzesz, możesz mieć możliwość złożenia roweru i przechowywania go na małej przestrzeni. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy upewnić się, że rower bez problemu zmieści się w małej szafie lub w miejscu niedostępnym dla osób postronnych. Mieszkanie w małym mieszkaniu może wymagać przechowywania roweru w małej szafie w garażu, budynkach gospodarczych lub na strychu.

Rozważania dotyczące budżetu i wartości

Budżet jest zawsze czynnikiem, gdy ludzie kupują nowe rzeczy do domu, ale jest to główny czynnik przy wyborze roweru miejskiego. Posiadanie roweru miejskiego wiąże się z dużo większymi kosztami, w porównaniu do standardowego roweru szosowego. Na przykład, dobry rower szosowy będzie prawdopodobnie kosztował Cię mniej niż 4000 złotych. Natomiast średniej klasy rower miejski może z łatwością kosztować 2000 lub więcej złotych. Ponadto, podstawowy rower miejski będzie często wyposażony w komponenty niższej jakości w porównaniu z rowerem szosowym w tej samej cenie. Warto więc zastanowić się dwa razy przed wyborem podstawowego roweru miejskiego, nawet jeśli jest on tańszy niż rower szosowy.

Jazda na rowerze to świetny sposób na ćwiczenia, zaoszczędzenie pieniędzy na kosztach transportu i prowadzenie zdrowszego, spokojniejszego trybu życia. W zależności od potrzeb, możesz jeździć na rowerze szosowym, górskim, hybrydowym, a nawet na rowerze składanym. Rowery miejskie są przeznaczone do przemieszczania się po obszarach miejskich z niewielką prędkością i przy niewielkim wpływie na środowisko. Kiedy będziesz gotowy do rozpoczęcia jazdy, pamiętaj, aby wybrać odpowiedni typ roweru. Pomoże Ci on z łatwością poruszać się po Twoim mieście i okolicy, a jednocześnie pomoże Ci stać się bardziej aktywnym, zrównoważonym i zdrowym obywatelem.